Mezoterapi İle Saç Güçlendirme

Saçların güçsüzleşmeye başlaması ve dökülmesi kadınların da erkeklerin de korkulu rüyasıdır. Özellikle orta yaşların sonunda başlayan saçların güçsüzleşmesi ve dökülmesi kadınların %20’inde erkeklerinse %50’sinde görülmektedir. Güçsüzleşen saç telleri zamanla dökülmeye başlar. Bazen dökülen saçlar yerine gelse de çoğunlukla sonuç saçların seyrekleşmesi veya kelliktir. Neyse ki, bazı yöntemler sayesinde saç güçlendirmemümkün.

Mezoterapi ile saç güçlendirme

Yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki bazı vitamin ve mineralleri kaybederiz ki bunlar saçların güçlü olmasına ve uzamasına da yardımcı olurlar. Mezoterapi yöntemi sayesinde kaybedilen vitamin ve mineraller takviye edilebilir. Mezoterapi saç köklerini uyaran ve kan dolaşımını arttıran ilaçlar içermektedir.

Ayrıca mezoterapi sayesinde DHT hormonu dengesi yeniden kurulur. DHT hormonunun fazla olması saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç için mezoterapi genetik nedenlere bağlı olarak veya çevresel koşullardan dolayı hasar görmüş saçları güçlendirmek ve saç dökülmesini önlemek için uygulanmaktadır. Kepeklenme ve saç derisinin kuruması gibi nedenlerle incelen saç tellerini kalınlaştırmak için de mezoterapi kullanılmaktadır. Mezoterapi, saç ve saç derisi problemlerinin tedavisinde etkili olan proteinlerin üretimini artırır ve tüm amino asitlerin uygun bir orana sahip olmasını sağlar.

Mezoterapi ile saç güçlendirme genellikle 2 ila 3 ay boyunca ayda bir defalık enjeksiyonlarla devam eder. Saçların uzamasını sağlar ve saç köklerinin üretkenliğini artırır. Mezoterapi ile saç güçlendirme ve dökülmesini engelleme mümkündür ancak yeni saçların çıkması mümkün olmayacaktır. Tedavi sırasında hafif bir yanma hissi oluşabilir ve ardından hafif morluklarla karşılaşılabilir. Mezoterapinin sonucunu göstermesi kişiden kişiye değişir.

PRP ile saç güçlendirme

PRP yöntemi aslında mezoterapinin bir diğer koludur. Mezoterapide enjekte edilen ilaçların yanında eğer hastanın kendi kanından elde edilen plazmalar kullanılıyorsa bu yönteme PRP yöntemi denir. Kullanılacak olan serum, trombositlerden elde edilmektedir. Serumun en önemli özelliği iyileştirici ve onarıcı etkisidir. Genellikle hücresel bazda çalışan bu etkiler, saç güçlendirmede son derece etkilidir. PRP ile mezoterapi dışarıdan alınan ilaçlardan ve saç dökülmesini önleyici, saç güçlendirme etkili tüm ilaçlardan çok daha etkilidir. Hasta kendi kanıyla iyileştiğinden en hızlı ve en etkili yolu izlemiş olur.