Saç kökleri öncelikle kişinin iki kulak arasındaki ense bölgesinden elde edilir. Bu bölgeden alınabilecek köklerin öiktarı yeterli değil ise BHT diye tabir ettiğimiz teknikle vücudun sakal, göğüs, karın ve sırt gibi diğer kısımlarından da kökler alınabilmektedir. Burada önemli olan ekim planlaması yapılırken doğal görünümden taviz verilmemelidir.
Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarının karşılanması için aralar verilmektedir.
Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanarak yapılan işlemi hissetmez. Uyuşma gerçekleştikten sonra hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz.
Saç ekiminden sonra ekilen saçlar genetik olarak dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındıkları için ömür boyu dökülmezler.
Ekim işleminden sonra çoğunlukla ilk üç ay çıkan ilk saç telleri uzar ve dökülme yapar. Üçüncü aydan itibaren çıkan saçlar artık kendini tam olarak göstermeye başlayacaktır. Altı aya gelindiğinde %75’i, bir yıl doldurulduğunda ise %95’i çıkmış olacaktır.
Günümüzde halen çim adam diye tabir edilen saç ekimlerinin yapılabildiğini görmekteyiz. Bu durum saç köklerinin yerleştirileceği kanalların dik açılıp açılmamasıyla alakalıdır. Eğer kanallar yatık açılırsa saçlarda yatık çıkacak ve gayet doğal görünen bir saç elde edilmiş olunur.
Mecbur kalmadıkça ekim işleminden sonra 15 gün şapka kullanımı uygun değildir. Zorunlu durumlar için ise doktorunuza danışınız.
Mecbur kalmadıkça ekim işleminden sonra 15 gün şapka kullanımı uygun değildir. Zorunlu durumlar için ise doktorunuza danışınız.